30.03.2012
    

Tuzla Belediyesi Dijital Kütüphanesi 30 Mart 2012 tarihinde açıldı
Tuzla Belediyesi tarafından 48. kütüphane haftasında Tuzle Belediyesi Dijital Kütüphanesi törenle açıldı. Bu kütüphanede sadece Hiperkitap veritabanı bulunmaktadır.
26.10.2011
    

“E-KİTAP 2011” : “Bütünden Parçaya Yeni Felsefeler Yeni Sektörler”
“E-KİTAP 2011” : “Bütünden Parçaya Yeni Felsefeler Yeni Sektörler” adlı konferans 26 Ekim 2011 Çarşamba günü Sultanahmet'te bulunan Marmara Üniversiesi Rektörlük Binası Ord. Prof. Dr. Nihad Sayar Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecektir.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi, Selekt Bilgisayar(Reeder), Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü ve Marmara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nın işbirliğiyle düzenlenen "E-Kitap 2011" konferansında ülkemizdeki e-kitap yayıncılığının topluma, sektöre ve kütüphanelere olan yansımaları ele alınacaktır.

PROGRAM

13.00-15.00

I. OTURUM: E-KİTABIN YARATTIĞI SEKTÖRLER

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Hamza KANDUR, Marmara Üniversitesi
Konuşmacılar:
Adnan KURT, Altkitap
Ayşegül SAKARYA, Businessweek-Türkiye
Kenan KOCATÜRK, Türkiye Yayıncılar Birliği
Dr. Mehmet İNHAN, EBİ, İdefix
Uygar SARAL, Reeder, Selekt Bilgisayar

15.00-15.15 - ARA

15.15-17.00

II.OTURUM: Kütüphanelerde Mobil Kitap ve E-Kitap Uygulamalarının Geleceği
Oturum Başkanı: Doç. Dr. Tuba KARATEPE, Marmara Üniversitesi
Konuşmacılar:
Kıvanç ÇINAR, Overdrive-Türkiye
Serap ÖZYURT, FMV Işık Okulları
Serdar KATİPOĞLU, HiperLink, HiperKitap
19.09.2011
    

13. ICOLC Avrupa Konferansı’nda Hiperkitap ile ilgili bir sunum yapıldı.
Monday 19 September 2011

8:30 Departure from the hotels at Taksim to Santral Campus by shuttles

09:00 – 09:30 Registration

09:30 – 09:45 Opening

Welcome by Gultekin Gurdal, Chair ANKOS, Izmir Institute of Technology Library Director Welcome by Sami Cukadar, Director, Istanbul Bilgi University Library and e-Resources

09:45 – 10:30 First Session / Tom Sanville News from the Battlefield I Survey results, consortia licensing, UK report on Elsevier

10:30 – 11:00 Coffee/Tea break

11:00 – 12:30 Second Session / Hildegard Schaffler - Tom Sanville News from the Battlefield II & Business Models Continued general discussion Exiting Big Deals? Preview Tiered Pricing Elsevier E-Books and consortia: Opportunity or contradiction? Hazel Woodward: E-Books: why so difficult for consortia?

Yvonne Halland : Cherry-Picking" eBook Deal in the Consortium Environment? SANLiC’s eBook deal with Cambridge University Press Tina Planck: Dealing with E-Books in the Max Planck Society Lluís Anglada: Experiences and failures of CBUC with buying ebooks 12:30 – 13:30 Lunch

13:30 – 14:45 Third Session / Selma Aslan What is new in Turkey? Burcu Keten: ANKOS Publisher Application System, Sami Cukadar: ANKOS ERM System, The experiences of local initiatives on e-journals, Pecya by Semih Bakar & e-books, HiperKitap by Serdar Katipoglu

14:45 – 15:00 Coffee/Tea break (transition break)

15:00 – 16:00 Fourth Session / Lluis Anglada ACS Grille: Susan M. Pastore ( Director of International Sales & Market Development, American Chemical Society Publications Division): The ACS Global Pricing Strategy and Scholarly Publishing Outlook

16:00 – 16:30 Coffee/Tea break (full break)

16:30 - 18:00 Fifth Session / Wilma Mossink SPARC, COAR & OA Issues (More Info) Opting into Open Access: Challenges and Opportunities for Consortia Lars Björnshauge, Norbert Lossau, Birgit Schmidt, Kathleen Shearer

18:00 - 18:30 Return to the Hotels at Taksim by shuttles

19:15 Group Dinner on voluntary basis (The restaurants’ information will be available soon)
12.12.2009
    

XIV. Türkiye İnternet Konferansı (inet-tr’09) e-kitap bildirisi
Serdar Katipoğlu,
Seksenli yılların ortalarında CD-ROM’lar üretilmeye başlandı. CD-ROM’lar genelde akademik yayınların künye bilgilerini içeren indekslerdi veya birer paragraftan oluşan özetçeleri içeren e-kaynaklardı.

Takip eden yıllarda da internet hayatımıza girdi. 1993 yılında ODTÜ’de akademik amaçlı ve kütüphane ağırlıklı kullanılmaya başlandı. Burada bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bilgisayar 1960 yılında ilk olarak Karayolları Genel Müdürlüğünde1 kullanılmaya başlanmıştı. Hacettepe, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitelerinde bu yıllarda büyük bilgisayarlar vardı ve akademik olarakta programcılık bölümleri açılmıştı.

70’li yıllarda “Elektronik beynimiz”, “Komputerimiz” var diye banka reklam yapıyordu. Bilgisayar sosyal hayata da bir tanım olarak girmeye başlamıştı.

90’lı yılların ortalarında yayınlar tam metin olarak CD-ROM’larda belirmeye başladı. Ansiklopediler, sözlükler CD-ROM üzerinde yayımlanmaya başladı. Artık bir dergi makalesini ASCII formatında yani harf ve rakam olarak okuyabiliyordu. Fakat bir matematik formülü olduğu gibi görünemiyordu. Biz, bilgi belge yöneticileri mutluyduk ama potansiyel kullanıcılar hala eleştiriyor ve direniyorlardı.

Devamı için aşağıdaki linki tarayıcınızın adres satırına
kopyalayınız.

http://www.hiperlink.com.tr/images/duyurular/Inet%20Tr%2009%20Makale.pdf
06.04.2011
    

Akademik Çalışmalarda Bilgiye Erişim Konulu Seminer Düzenlendi
Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığının 47. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Akademik Çalışmalarda Bilgiye Erişim” konulu seminer Üniversitemiz Prof. Dr. Bektaş AÇIKGÖZ Konferans Salonu’nda, akademik personel, idari personel ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Üniversitemiz 3 Nisan Tv tarafından hazırlanan, Kütüphanemizin kısa bir tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

Seminerde; Sayın Serdar KATİPOĞLU Knovel veritabanı kullanımı, Hiper Kitap veritabanı kullanımı, İHS ve ASTM veritabanı kullanımı hakkında bilgi verildi.

Mikrobiyoloji Kayıt ve Dağıtım AŞ. Çalışanı Sayın Erman KARABULUT sunumlarında ASTM International hakkında bilgi verdi. ASTM International, 1898 yılında kurulmuş, 100’den fazla farklı ülkeden 30.000’den fazla üyeye sahip standart geliştiren bir kuruluştur. ASTM’nin 100’ün üzerinde ülkeden üreticileri, kullanıcıları, tüketicileri, hükümeti ve akademiyi temsil eden 30.000’den fazla üyesi üretim, yönetim, tedarik, kodlar ve düzenlemelere temel oluşturacak teknik dökümanlar geliştirir. Ana çalışma alanı; üretim teknolojileri alanlarında test ve materyallerde ar-ge ve standardizasyonu geliştirme faaliyetleri olduğundan bahsetti.

Soru cevap bölümüyle sona eren programın ardından Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Sayın Sami YILMAZ Sayın Serdar KATİPOĞLU’na ve Sayın Erman KARABULUT’a hediyelerini takdim etti.